Komunikat dot. PO I Ds. 104.2019

Prokuratura Okręgowa w Zamościu za sygnaturą PO I Ds. 104.2019 prowadzi śledztwo dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie kraju, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na sprowadzaniu na terytorium Polski, nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów akcyzowych w postaci papierosów nieoznaczonych polskimi znakami skarbowych akcyzy i bez zgłoszenia celnego, tj. czynu z art. 258 § 1 kk i innych.

W toku śledztwa funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Terespolu zatrzymali łącznie sześć osób, którym Prokuratura Okręgowa w Zamościu przedstawiła zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na sprowadzania, nabywaniu, przechowywaniu, przewożeniu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości rynkowej nie mniejszej niż 2 156 622,96 złotych, wskutek czego narażono na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 2 667 394 złotych, tj. o czyny wyczerpujące dyspozycję art. 258 § 1 i 3 kk, art. 65 § 1 kks w zb. z art. 91 § 3 kks w zw. z art. 91 § 1 kks w zb. z art. 86 § 1 kks w zw. z art. 86 § 3 kks w zb. z art. 63 § 2 kks w zw. z art. 7 § 1 kks w zw. z art. 6 § 2 kks w zw. z art. 37 § 1 pkt 1 i 5 kks.

Wobec czterech podejrzanych, skierowano do Sądu Rejonowego w Zamościu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, które zostały przez Sąd uwzględnione i najsurowszy środek zapobiegawczy został zastosowany.

Wobec dwóch podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Ponadto tytułem zabezpieczenia majątkowego, zajęto od podejrzanych pieniądze w łącznej kwocie ponad 80 000 złotych.   

Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.