Komunikat dot. PR Ds. 1607.2018

Prokuratura Rejonowa w Krasnymstawie nadzorowała dochodzenie dotyczące popełnienia szeregu przestępstw oszustwa na terenie całego kraju, tj. o czyny z art. 286 § 1 kk.

Przestępczy proceder polegał na umieszczaniu na portalach ogłoszeniowych Allegro.pl, OLX.pl, Sprzedajemy.pl ogłoszeń o sprzedaży fikcyjnych przedmiotów, w tym dronów, części do motocykli marki WSK, MZ, Junak, Yamaha, motocykli marki WSK i Junak, maszyn rolniczych i części do nich, ciągników rolniczych i części do nich, przyczepek samochodowych. Po dokonaniu płatności przez pokrzywdzonych za zakupione przez nich pojazdy i przedmioty, sprawca nie wywiązywał się z zawartych transakcji sprzedaży. Do popełnienia przestępstw używał numerów rachunków bankowych, które zostały założone na inne osoby. Jak ustalono, działalność przestępcza była prowadzona w okresie od kwietnia do listopada 2018 roku na terenie województw: lubelskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, śląskiego, wielkopolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego. Ustalono 92 osoby pokrzywdzone przestępczym zachowaniem. Zaś łączna wartość strat wyniosła ponad 96 tysięcy złotych.    

W prowadzonym postępowaniu, postanowienie o przedstawieniu zarzutów wydano wobec dwóch osób: jednej z nich zarzucono popełnienie w sumie 92 przestępstw wyczerpujących dyspozycję art. 286 § 1 kk, zaś innej dwóch przestępstw z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 286 § 1 kk, polegających na pomocnictwie do popełnienia szeregu przestępstw. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W dniu 14 listopada 2019 roku, do Sądu Rejonowego w Chełmie trafił w przedmiotowej sprawie akt oskarżenia.

Zarzucane oskarżonym czyny są zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.