Komunikat dot. sprawy PO I Ds 144.2019

Prokuratura Okręgowa w Zamościu nadzoruje śledztwo dotyczące dokonanego w dniu 15 listopada 2017 roku w Łopienniku Górnym woj. lubelskiego  rozboju, tj. czynu z art. 280 § 2 kk i inne.

Jak ustalono, sprawcy posługując się samochodem osobowym marki Mercedes, doprowadzili do czołowego zderzenia z pojazdem dwojga pokrzywdzonych, a następnie po zatrzymaniu wymienionego samochodu i użyciu wobec pokrzywdzonych przemocy fizycznej, doprowadzili ich do stanu bezbronności, po czym zabrali w celu przywłaszczenia przewożone w samochodzie osobowym pokrzywdzonych pieniądze w kwocie około 70 000 zł. Swoim zachowaniem spowodowali u pokrzywdzonych obrażenia, które skutkowały naruszeniem czynności narządów ich ciała na okres powyżej dni siedmiu.

W przedmiotowym śledztwie postanowienie o przedstawieniu zarzutów z art. 280 § 2 kk w zb. z art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, wydano dotychczas wobec dwóch osób – obywateli Gruzji.

Przy czym początkowo śledztwo pozostało zawieszone z uwagi na niemożność ustalenia miejsca pobytu podejrzanych i wykonania z ich udziałem czynności procesowych. W wyniku intensywnych działań organów ścigania, doszło do ujęcia obu podejrzanych, przy czym jeden z nich został przekazany przez stronę ukraińską w drodze ekstradycji 18 lutego 2020 roku.

Podczas wykonywania czynności procesowych podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Wobec obu jest stosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zarzucane podejrzanym czyny stanowią zbrodnie i są zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Autor: Rzecznik Prasowy, 2020-03-10 10:24