Tymczasowy areszt dla sprawcy pasera maszyn rolniczych wielkiej wartości

Prokuratura Okręgowa w Zamościu prowadzi za sygn. PO I Ds. 259.2016 śledztwo przeciwko Kamilowi S., podejrzanemu o przestępstwo określone w art. 291 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk w zw. z art. 12 kk.

Ustalono, że 29-letni mieszkaniec powiatu janowskiego nabywał maszyny rolnicze –  ciągniki i ładowarki pochodzące z przestępstwa, a więc bądź zarejestrowane jako utracone w wyniku kradzieży, bądź z przerobionymi znakami identyfikacyjnymi. Chodzi o maszyny o znanych marek i producentów, m.in. John Deere, New Holland, Massey Ferguson. Maszyny te przechowywane były na terenie gminy Modliborzyce. Ustalono, że podejrzany nabył w ten sposób w sumie 10 ciągników i 2 ładowarki o łącznej wartości 2,66 mln zł.

W dniu 22 listopada 2016 r. 29-latek został zatrzymany w wyniku wspólnej akcji funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i Straży Granicznej. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wskazał, iż rzeczywiście nabył opisane w zarzucie 12 maszyn rolniczych, jednak nie miał świadomości, że pochodzą one z przestępstwa.

Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, możliwość zakłócenia jej prawidłowego przebiegu przez podejrzanego oraz z uwagi na surowość grożącej kary, Prokuratura Okręgowa w Zamościu w dniu 23 listopada 2016 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Zamościu wniosek o tymczasowe aresztowanie Kamila S. na okres 3 miesięcy. Sąd podzielił argumenty Prokuratury i aresztował 29-latka.

W chwili obecnej trwają dalsze czynności dowodowe. Prokuratorzy wraz z funkcjonariuszami sprawdzają, czy opisane 12 maszyn to już wszystkie maszyny, które mógł nielegalnie nabyć podejrzany. Będą także czynione ustalenia w drodze zagranicznych pomocy prawnych, bowiem część z zakwestionowanych maszyn została zgłoszona jako utracona w wyniku kradzieży w krajach Unii Europejskiej.

Za przestępstwo określone w art. 291 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk (paserstwo mienia wielkiej wartości) kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik

Autor: Rzecznik Prasowy, 2016-11-25 10:39