Akt oskarżenia przeciwko sprawcom pobicia ze skutkiem śmiertelnym Rafała R. pod dyskoteką „Kometa” w Siedliskach Pierwszych

Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała w dniu 24 czerwca 2016 r. akt oskarżenia sygn. PO I Ds. 7.2016 do Sądu Okręgowego w Zamościu przeciwko Patrykowi F. i Robertowi K., podejrzanym o to, że w nocy z 9 na 10 stycznia 2016 r. w Siedliskach Pierwszych, działając wspólnie i w porozumieniu wzięli udział w pobiciu Rafała R., w wyniku czego pokrzywdzony doznał szeregu obrażeń ciała, w tym m.in. złamań kości nosa i kości twarzy, licznych krwiaków i wylewów krwawych, które to obrażenia doprowadziły do ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej pokrzywdzonego i w konsekwencji do jego zgonu, tj. o przestępstwo określone w art. 158 § 3 kk w zw. z art. 158 § 1 kk.

Sprawa prowadzona była początkowo w Prokuraturze Rejonowej w Krasnymstawie, skąd następnie została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W toku postępowania ustalono, iż Patryk F. lat 20 oraz Robert K. lat 20 bawili się w nocy z 9 na 10 stycznia 2016 r. w dyskotece „Kometa”. Pod dyskoteką doszło do sprzeczki pomiędzy podejrzanymi a pokrzywdzonym Rafałem R. Mężczyźni znali się wcześniej. Po pewnym czasie sprzeczka przerodziła się w przepychankę, a następnie w pobicie Rafała R. przez podejrzanych. W/w przez dłuższy okres czasu zadawali mu ciosy pięściami i kopali go, w wyniku czego doznał on szeregu poważnych obrażeń. Obrażenia te doprowadziły szybko do śmierci Rafała R. w pobliżu budynku dyskoteki. Należy zaznaczy, iż Patryk F. i Robert K. znajdowali się w chwili zdarzenia pod wpływem alkoholu, podobnie zresztą jak Rafał R.

W dniu 11 stycznia 2016r. Patryk F. i Robert K. zostali zatrzymani, a następnie tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Krasnymstawie. W areszcie przebywają do chwili obecnej.

Patryk F. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Robert K. początkowo nie przyznawał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, jednak później zmienił linię obrony i przyznał się do popełnienia czynu, składając przy tym wyjaśnienia.

Przestępstwo określone w art. 158 § 3 kk zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.

 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Bartosz Wójcik