Kolejne zarzuty dla członków zorganizowanej grupy zajmującej się włamaniami do mieszkań

Prokuratura Okręgowa w Zamościu nadzoruje za sygn. PO I Ds. 55.2016 śledztwo w sprawie szeregu włamań do mieszkań na terenie Biłgoraja oraz innych miejscowości województwa lubelskiego i innych województw.

Czynności w sprawie prowadzone są przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Wydział Kryminalny.

Sprawa początkowo prowadzona była w Prokuraturze Rejonowej w Biłgoraju, skąd następnie została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W miesiącu maju 2016 r. na gorącym uczynku kradzieży z włamaniem do mieszkania na terenie Biłgoraja zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 32, 30 i 25 lat, mieszkańców Lublina i okolicznych miejscowości. Sprawcy zostali tymczasowo aresztowani przez sąd, w areszcie przebywają do chwili obecnej.

Sprawę opisać można jako konsekwentnie rozwojową. Po zatrzymaniu i aresztowaniu sprawców do Prokuratury Okręgowej w Zamościu zaczęły napływać kolejne sprawy z całej Polski, dotyczące włamań o podobnym modus operandi. Sprawy te są cały czas badane pod kątem ustalenia, czy tamte przestępstwa popełnione zostały przez trzech opisanych mężczyzn. W tym celu wywoływane są opinie z zakresu badań biologicznych (ślady biologiczne na miejscu włamania), traseologicznych (ślady butów na miejscu), daktyloskopijnych (odciski palców) i mechanoskopijnych (ślady narzędzi na zamkach i wkładkach zamków w drzwiach wejściowych do mieszkań). Charakterystyczną cechą działania sprawców było nasłuchiwanie, czy w mieszkaniach, do których zamierzali się włamać znajdują się domownicy. Takie działanie związane było z „przykładaniem” ucha do drzwi. Dzięki temu na znacznej liczbie drzwi pozostawiono odciski małżowin usznych. Te ślady również podlegają badaniu i dopasowywaniu do odcisków uszu pobranych od podejrzanych. Sprawcy po siłowym wejściu do mieszkań zabierali z nich najczęściej biżuterię damską i męską, pieniądze oraz inne przedmioty wartościowe. Zdarzało im się także zabierać inne rzeczy, jak np. świeczki czy plecaki.

Na skutek tych działań w ubiegłym tygodniu trzem sprawcom przedstawiono nowe, uzupełnione zarzuty. Zarzucono im działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, gdzie tylko jednego dnia w maju 2016 r. dokonali dwóch włamań w Przemyślu, jednego usiłowania włamania w tym mieście, kolejnego włamania w Jarosławiu oraz ostatniego włamania w Biłgoraju, po którym zostali zatrzymani. Oprócz tego jednemu z mężczyzn zarzucono także dokonanie kradzieży z włamaniem w Legnicy w lutym tego roku.

W dalszym ciągu podlegają badaniu inne sprawy z terytorium Polski, m.in. z Lublina, Chełma, Puław, Rzeszowa, Strzelec Krajeńskich. O ile pozwoli na to treść opinii, sprawcom zostaną postawione zarzuty również za włamania w tych miastach.

Aktualnie w sprawie złożono wnioski do sądu o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec trzech sprawców do początku lutego 2017 r.

Autor: Rzecznik Prasowy, 2016-10-25 12:35